Oddział wielozawodowy

SZKOŁA BRANŻOWA

ODDZIAŁ WIELOZAWODOWY

3 lata nauki

Największym atutem tego typu oddziału jest fakt, że uczeń samodzielnie wybiera interesujący go zawód. Cykl kształcenia w klasie wielozawodowej trwa 3 lata. Chcąc uczyć się w klasie wielozawodowej, przed złożeniem dokumentów, uczeń zobowiązany jest samodzielnie postarać się o możliwość odbycia praktycznej nauki zawodu.

Uczniowie w naszej szkole zdobywają wiedzę z przedmiotów ogólnokształcących. Wiedzę z zakresu zawodu zdobywają na kursach zawodowych organizowanych przez ośrodki dokształcania zawodowego. Nauka zawodu młodocianych pracowników organizowana jest przez pracodawcę, który zawiera z nim umowę o pracę w celu przygotowania do zawodu. Z tego tytułu młodociani pracownicy mają pewne prawa i objęci są kodeksem pracy. Czas nauki wlicza się im do stażu pracy, a za praktykę otrzymują wynagrodzenie.

Decydując się na klasę wielozawodową uczeń może wybierać spośród następujących zawodów:

• kucharz,
  • sprzedawca,
  • cukiernik,
  • piekarz,
  • wędliniarz,
  • stolarz,
  • fryzjer,
  • elektryk i inne.

Kwalifikacje zawodowe, nabyte w procesie kształcenia, umożliwią absolwentowi podejmowanie pracy w różnych zakładach.

Nauka zawodu kończy się zewnętrznym państwowym egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Uzyskany dokument zawiera opis kwalifikacji w języku polskim oraz angielskim.

Uczeń, który pomyślnie ukończy Branżową Szkołę I stopnia może również podnosić swoje kwalifikacje zawodowe kontynuując naukę w Technikum lub w Uzupełniającym Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych, kończącym się egzaminem dojrzałości. Uzyskanie świadectwa maturalnego otwiera przed młodzieżą szansę starania się o przyjęcie na wyższe uczelnie wszystkich kierunków.

Uczniowie kształcący się w oddziale wielozawodowym zajęcia praktyczne będą odbywali w zależności od zawodu:

• salonach fryzjerskich,
  • restauracjach,