Elektromechanik pojazdów samochodowych

SZKOŁA BRANŻOWA

ELEKTROMECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

3 lata nauki

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie elektromechanik pojazdów samochodowych będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• sprawdzania stanu technicznego zespołów i elementów instalacji elektrycznej pojazdów samochodowych;
  • lokalizowania i usuwania uszkodzeń w instalacji elektrycznej pojazdów samochodowych;
  • wykonywania montażu i demontażu instalacji oraz urządzeń elektrycznych i elementów układów elektronicznych w pojazdach samochodowych;
  • przeprowadzania konserwacji i przeglądów okresowych zespołów i elementów wyposażenia elektrycznego i elektronicznego pojazdów samochodowych;
  • sprawdzania stanu technicznego, lokalizowania i usuwania uszkodzeń w układach elektronicznych pojazdów samochodowych z wykorzystaniem komputerowych;
  • urządzeń diagnostycznych.

Kwalifikacje zawodowe, nabyte w procesie kształcenia, umożliwią absolwentowi podejmowanie pracy między innymi w:

• zakładach naprawy pojazdów samochodowych;
  • stacjach obsługi i stacjach kontroli pojazdów samochodowych;
  • autoryzowanych stacjach obsługi samochodów;
  • zakładach, w których są produkowane pojazdy samochodowe oraz ich części zamienne (obwody i układy elektryczne oraz elektroniczne);
  • placówkach handlowych.

Nauka trwa 3 lata i kończy się zewnętrznym państwowym egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Uzyskany dokument zawiera opis kwalifikacji w języku polskim oraz angielskim.

Uczeń, który pomyślnie ukończy Branżową Szkołę I stopnia może również podnosić swoje kwalifikacje zawodowe kontynuując naukę w Technikum lub w Uzupełniającym Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych, kończącym się egzaminem dojrzałości. Uzyskanie świadectwa maturalnego otwiera przed młodzieżą szansę starania się o przyjęcie na wyższe uczelnie wszystkich kierunków.

Miejsca praktycznej nauki zawodu:

Uczniowie, kształcący się w zawodzie elektromechanik pojazdów samochodowych zajęcia praktyczne będą odbywali na warsztatach szkolnych przy ZSTM.