TECHNIKUM
TECHNIK MECHANIZACJI ROLNICTWA I AGROTRONIKI
5 lat nauki
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- użytkowanie pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w produkcji rolniczej;
- obsługa pojazdów, środków transportu, maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie;
- ocena stanu technicznego maszyn i urządzeń rolniczych;
- organizowanie prac związanych z konserwacją i naprawą środków technicznych stosowanych w rolnictwie;
- prowadzenie pojazdów samochodowych i ciągników rolniczych na poziomie umożliwiającym uzyskanie prawa jazdy kategorii B.
Kwalifikacje zawodowe, nabyte w procesie kształcenia, umożliwią absolwentowi podejmowanie pracy między innymi w:jako menadżer przedsiębiorstwa rolnych;
- w przedsiębiorstwach technicznej obsługi wsi i rolnictwa jako przedstawiciel handlowy czołowych producentów sprzętu rolniczego na polskim rynku;
- jako właściciel dobrze rozwijających się przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych związanych z techniką rolniczą;
- może samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą;
- może prowadzić własne gospodarstwo rolne.
Szkoła daje uczniom wykształcenie zawodowe i ogólne, bowiem kończy się zewnętrznym państwowym egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe oraz egzaminem maturalnym. Absolwent może kontynuować swoją edukację na wyższych uczelniach.
Przydatne informacje:
Program nauczania w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa zawiera, oprócz przedmiotów ogólnokształcących, następujące przedmioty zawodowe:
- podstawy przedsiębiorczości,
- organizacja pracy i działalność gospodarcza w branży mechaniczno-rolniczej,
- podstawy konstrukcji maszyn,
- maszyny rolnicze,
- pojazdy rolnicze,
- obróbka materiałów,
- przepisy ruchu drogowego w zakresie kat. B i T,
- eksploatacja maszyn i pojazdów rolniczych,
- naprawa maszyn i pojazdów rolniczych,
- zajęcia praktyczne.
Miejsca praktycznej nauki zawodu
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa zajęcia praktyczne będą odbywali na warsztatach szkolnych przy ZSTM.
Zaświadczenie lekarskie
Każdy uczeń, chcący kształcić się w zawodzie, musi dołączyć do wymaganych dokumentów rekrutacyjnych zaświadczenie od lekarza medycyny pracy (stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 15 września 1997 r Dz. U. Nr 120, poz. 767), który orzeka o braku przeciwwskazań do wykonywania konkretnego zawodu. Owe przeciwwskazania są inne dla różnych zawodów, a więc jeśli uczeń będzie starać się o przyjęcie do klas pierwszych w różnych zawodach, powinien powiadomić o tym lekarza, który uwzględni to w swoim orzeczeniu.
Wszelkie istotne informacje dotyczące terminarza rekrutacji, niezbędnych dokumentów oraz zaświadczeń lekarskich, opisów zawodów, oraz naszej szkoły znajdziecie na stronie zstm.edu.pl