Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki

TECHNIKUM

TECHNIK MECHANIZACJI ROLNICTWA I AGROTRONIKI

5 lat nauki

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• użytkowanie pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w produkcji rolniczej;
  • obsługa pojazdów, środków transportu, maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie;
  • ocena stanu technicznego maszyn i urządzeń rolniczych;
  • organizowanie prac związanych z konserwacją i naprawą środków technicznych stosowanych w rolnictwie;
  • prowadzenie pojazdów samochodowych i ciągników rolniczych na poziomie umożliwiającym uzyskanie prawa jazdy kategorii B.

Kwalifikacje zawodowe, nabyte w procesie kształcenia, umożliwią absolwentowi podejmowanie pracy między innymi w:jako menadżer przedsiębiorstwa rolnych;

• w przedsiębiorstwach technicznej obsługi wsi i rolnictwa jako przedstawiciel handlowy czołowych producentów sprzętu rolniczego na polskim rynku;
  • jako właściciel dobrze rozwijających się przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych związanych z techniką rolniczą;
  • może samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą;
  • może prowadzić własne gospodarstwo rolne.

Szkoła daje uczniom wykształcenie zawodowe i ogólne, bowiem kończy się zewnętrznym państwowym egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe oraz egzaminem maturalnym. Absolwent może kontynuować swoją edukację na wyższych uczelniach.

Program nauczania w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa zawiera, oprócz przedmiotów ogólnokształcących, następujące przedmioty zawodowe:

• podstawy przedsiębiorczości,
  • organizacja pracy i działalność gospodarcza w branży mechaniczno-rolniczej,
  • podstawy konstrukcji maszyn,
  • maszyny rolnicze,
  • pojazdy rolnicze,
  • obróbka materiałów,
  • przepisy ruchu drogowego w zakresie kat. B i T,
  • eksploatacja maszyn i pojazdów rolniczych,
  • naprawa maszyn i pojazdów rolniczych,
  • zajęcia praktyczne.

Miejsca praktycznej nauki zawodu

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa zajęcia praktyczne będą odbywali na warsztatach szkolnych przy ZSTM.