SZKOŁA BRANŻOWA
OPERATOR OBRABIAREK SKRAWAJĄCYCH
3 lata nauki
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie operator obrabiarek skrawających będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- określania kolejności operacji i zabiegów typowych procesów technologicznych obróbki skrawaniem,
- dobierania narzędzi skrawających do wykonywania określonych operacji technologicznych na tokarkach, frezarkach, wiertarkach, szlifierkach i wytaczarkach,
- dobierania oprzyrządowania technologicznego obrabiarek skrawających,
- toczenia, frezowania, wiercenia, szlifowania, wytaczania w zakresie podstawowych operacji obróbki skrawaniem,
- wykorzystywania technik komputerowych w praktyce warsztatowej,
- posługiwania się programami obróbki przedmiotów na obrabiarkach sterowanych numerycznie (CNC),
- dobierania niezbędnych narzędzi i przyrządów pomiarowo – kontrolnych.
Kwalifikacje zawodowe, nabyte w procesie kształcenia, umożliwią absolwentowi podejmowanie pracy między innymi w:
- zakładach naprawy pojazdów samochodowych;przedsiębiorstwach produkcyjnych, wykorzystujących obróbkę skrawaniem, zajmujących się wytwarzaniem i
- eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych, maszyn budowlanych, samochodów i ciągników,
- wszystkich zakładach przemysłu metalowego przy obsłudze obrabiarek konwencjonalnych i nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie).
Nauka trwa 3 lata i kończy się zewnętrznym państwowym egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Uzyskany dokument zawiera opis kwalifikacji w języku polskim oraz angielskim.
Uczeń, który pomyślnie ukończy Branżową Szkołę I stopnia może również podnosić swoje kwalifikacje zawodowe kontynuując naukę w Technikum lub w Uzupełniającym Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych, kończącym się egzaminem dojrzałości. Uzyskanie świadectwa maturalnego otwiera przed młodzieżą szansę starania się o przyjęcie na wyższe uczelnie wszystkich kierunków.
Przydatne informacje:
Miejsca praktycznej nauki zawodu:
Uczniowie, kształcący się w zawodzie operator obrabiarek skrawających zajęcia praktyczne będą odbywali na warsztatach szkolnych przy ZSTM oraz w firmie produkcyjnej „ROZTOCZE”.
Zaświadczenie lekarskie
Każdy uczeń, chcący kształcić się w zawodzie, musi dołączyć do wymaganych dokumentów rekrutacyjnych zaświadczenie od lekarza medycyny pracy (stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 15 września 1997 r Dz. U. Nr 120, poz. 767), który orzeka o braku przeciwwskazań do wykonywania konkretnego zawodu. Owe przeciwwskazania są inne dla różnych zawodów, a więc jeśli uczeń będzie starać się o przyjęcie do klas pierwszych w różnych zawodach, powinien powiadomić o tym lekarza, który uwzględni to w swoim orzeczeniu.
Wszelkie istotne informacje dotyczące terminarza rekrutacji, niezbędnych dokumentów oraz zaświadczeń lekarskich, opisów zawodów, oraz naszej szkoły znajdziecie na stronie zstm.edu.pl