ZAGRANICZNE PRAKTYKI ZAWODOWE GRECJA 2024

W dniach 5-19.05.2024 r. grupa 30 uczniów pod opieką trzech nauczycieli odbywała praktyki zawodowe w regionie Tesalia i Macedonia Środkowa w Grecji w ramach projektu „Zagraniczne staże zawodowe szansą na rozwój uczniów” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
W ramach dwutygodniowej mobilności uczniowie realizowali 80-godzinny program praktyk zawodowych w greckich przedsiębiorstwach w Platamonas, Litohoro, Measengali, Katerini. Partnerem projektu była grecka organizacja Olympus Education Services.
Czas wolny spędzaliśmy korzystając z plaży i obiektów sportowych w hotelu Golden Sun w Nea Mesangala oraz odbywając lokalne wycieczki do Museum of Science and Technology w Katerini, na tradycyjny targ w Litohoro, do lokalnej winnicy w Katerini.
Podziwialiśmy przepiękną wioskę zaklętą w kamieniu” – Paleos Panteleimonos gdzie mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych wyrobów na bazie miodu, jagód koumaro czy też kasztana jadalnego w przepięknej scenerii panoramy Riwiery Olimpijskiej. W wąwozie rzeki Enipeas położonym u stóp masywu Olimpu podziwialiśmy akwedukt i piękny wodospad.
Uczniowie realizowali też program edukacyjno-kulturowy. Odwiedziliśmy jeden z obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO – kompleks klasztorów wybudowanych na skałach tzw. Meteory, z portu w Amaliapoli wypłynęliśmy w rejs statkiem Elizabeth Cruises podczs którego była możliwość nauki typowo greckich tańców. Na wyspie Skiathos zwiedziliśmy m.in. kościółek świętego Mikołaja, promenadę, punkt widokowy. Skorzystaliśmy z kąpieli słonecznej na plaży Koukounaries – ze złotym piaskiem. Podczas wycieczki do Thessalonik – drugiego co do wielkości miasta w Grecji, udało nam się się zobaczyć najbardziej charakterystyczne punkty tego miasta – Białą Wieżę, Łuk Galeriusza, Bazylikę św. Dymitra oraz plac Arystotelesa.
Była to dla nas wielka przygoda i niezapomniane wrażenia.